How to Make Low Carb Cheaper

How to Make Low Carb Cheaper

Some low-carb foods are expensive and many people believe low-carb has to be expensive. But that’s not true. You don’t need expensive ingredients. You can eat totally delicious and healthy low-carb meals that are super cheap.

In this guide you’ll quickly learn how. Because with a little planning and some smart shopping, just look at how much you could save.

This guide has four parts:
 


 


 

Do This to Save Money

Untitled-8
There are many things you can do straight away to save money, in these categories:

  1. Plan
  2. Shop
  3. Cook
  4. Eat


 

1. Plan

Planning your low carb meals and shopping is a great way to ensure meals are organized for the week ahead. You get to buy only what you need, and you won’t be relying on emergency takeaways. See what’s in your pantry and fridge already, then plan meals that will use these ingredients to stop food wastage.

Planning shopping lists helps you stop unnecessary spending and impulse purchases. Did you know that each week we spend on average 17% of our grocery budget on impulse purchases?

Also, bargain deals may appear to be good value. But naturally you save even more if you don’t buy additional foods at all.

Make a shopping list, and stick to it. Preferably only buy the things you need.


 

2. Shop

 

Buy cheaper alternatives

Some low carb foods are ridiculously expensive, but here are plenty of cheaper options which are just as delicious, simple and healthy.

  • Buy regular cheese, not specialty cheeses that can be pricey. Don’t buy pre­shredded cheese, buy in bulk and shred/grate it yourself.
  • Make your own coleslaw and avoid expensive ready made coleslaw made with unhealthy oils. Coleslaw is incredibly easy and cheap to make yourself in your food processor (recipe).
  • Buy simple meats, not specialty cooked meats from the deli. Cooked meat can be great for a quick simple meal, but stick to the less exotic and cheaper meat such as cooked roast beef or chicken drumsticks.
  • Put back the kale that can cost a fortune and buy other leafy greens that are just as nutritious but much cheaper.
  • Stop buying nuts because they can soon add up, especially macadamias. Walnuts, almonds and brazil nuts are great alternatives or stop buying them altogether. Low-carb nuts guide
  • Buy almond meal, not almond flour which can be expensive. Almond meal is cheaper and interchangeable in most recipes. You can even make your own ground almonds in your coffee grinder.
  • Buy avocado oil not avocados when they are out of season and expensive.
  • Buy frozen or canned fish rather than fresh which can be a real budget breaker, especially salmon. Canned tuna and mackerel are cheap handy snacks to have in the pantry.

Smoked salmon costs $1.66 per oz but canned salmon costs $0.20 per oz and frozen salmon costs $0.37 per oz.

 

Buy the best quality you can afford

Organic vegetables have less pesticides, grass fed meat has superior nutrition and free range eggs are nutritious but expensive. Unfortunately these are simply out of the reach for those who need help the most, and who are living to a strict grocery budget.

For someone living on a diet of sodas, fries and fast food, swapping to regular eggs, regular vegetables and regular meat will still have an enormous impact on their health. The single most important factor to improve your health, is to cook from scratch, at home.

Buy free range eggs as often as your budget will allow, but regular eggs will still be a better breakfast option than high­-sugar cereals.

Organic broccoli costs $1.50 whereas regular broccoli costs $0.59.

 

Buy in season

Buy in season and eat in season. Many vegetables can be bought when they are cheap and frozen. There are many cheap low­carb­freezer staples such as berries, spinach and cauliflower which are just as nutritious as fresh but much cheaper.

Fresh berries can cost $4.99 but frozen berries year round cost $1.75 (per 6oz serving).

 

Buy bargains

Buy cheaper store brands, buy discounted food near its expiry date, buy misshapen vegetables, buy food with damaged packaging, buy from your local farmer’s market, and buy regular food not specialty foods from the deli counter.

Branded canned tomatoes can cost $0.13 per oz, but generic canned tomatoes only costs $0.05 per oz

 

Buy in bulk

Find a local butcher, and buy in bulk. Buy canned and frozen goods when they are discounted. Buying in bulk often attracts extra discounts and you know you will have a pantry and freezer full of ingredients just waiting to be turned into a meal.

Ground beef costs $4.49 per lb, but when you buy in 3 lb bulk lots, the cost can drop to $3.49 per lb.

 

Buy organ meat

Organ meat is incredibly cheap and very nutritious.

Liver gram for gram provides more nutrients than almost any other type of meat. If you don’t like eating liver, use it diced finely in a dish such as chilli to bulk up the ground beef. Liver is cheap and incredibly nutritious.

 

Buy cheaper cuts of meat

Don’t buy the expensive lean meats, buy the cheaper fatty ground meat, buy the fatty pork chops, and buy the cheap chicken that still has the skin on.

Buy the cheap casserole/stewing meat and learn to love your slow cooker. It will transform cheap cuts of meat into tender meal.

Find a local butcher who sells pork skins to make your own crackling which is a perfect low carb snack.

Use bones from a roast dinner or from the butcher to make bone broth.

Porterhouse steak costs $8.99 per lb compared to stewing steak which only costs $2.99 per lb.


 

3. Cook

Cook once, eat twice

Leftovers are the champion of low­-carb living. Cook extra portions and only go back for seconds if you’re still hungry. Leftovers are a fantastic way to eat an affordable healthy low-carb meal for lunch or dinner.

If there is a special discount in the grocery store, buy in bulk, cook in bulk, then freeze extra portions. You will have a happy freezer full of cheap healthy low-carb ready meals.

A chicken ready meal can cost $3.49 but a frozen leftover chicken casserole costs $2.24.

 

Cook dinner at home

Eating out can be expensive ­- especially if you want to eat healthy. Did you know that Americans now spend 50% of their food budget eating out? Cook at home with real food instead. You will eat healthier, skip the extra drinks, desserts and coffees, and save a lot of money.

 

Cook simple meals

Simplicity is the key to healthy cheap meals. Each low-carb meal should have some good protein, non­starchy vegetables and plenty of healthy fats.

Meals don’t have to be complicated, in fact simple meals are easier to make, cheaper, and will encourage you to cook more often.

A family of four could spend $19.45 on chicken, mashed potatoes, ready made gravy, coleslaw, and bread sticks or you could make lamb chops with herbed butter and salad and spend $13.

Find our best low-carb recipes here


 

4. Eat

Eat more fat

Add more healthy fats to your low-carb meals and you won’t want to eat so much. Once you become fat adapted your appetite reduces and so does your meal size. Healthy fats at each meal will keep you sustained and fuller for longer.

Add plenty of cheese and herbed butter to your steak, olive oil on your salad, and coconut cream to your yoghurt and you will only eat a portion of an equivalent low fat meal.

Here’s the full guide:
 
 

 

Eat more eggs

Consider adding more eggs to your diet. Eggs are a great source of protein, fats and other nutrients. They are a relatively inexpensive protein source, much cheaper than meat for example. Oh, and eggs are delicious – just check out these awesome recipes!

A steak dinner may cost $6.49 but scrambled eggs with butter and cheese costs $0.64.

 

Fast intermittently

Once you eat low carb you will eat less, in fact you will start to intermittently fast sometimes without realising. When you eat low carb, your appetite is under control and you no longer eat the volume of food you once did.

Planned intermittent provides numerous health benefits and allows you to eat less and save more money.

By fasting and thereby skipping one meal a day, you could potentially save a third of your food budget.

Intermittent Fasting for Beginners
 
 


 

2. What to Stop Doing

Stop snacking

Snacks are unnecessary and expensive. Snacks can easily add up to a fourth meal. If you snack often, think about the meals you are eating. If you are still hungry between meals, maybe you need to be adding more healthy fats to keep you fuller for longer?

Are you eating out of habit? Boredom? When you eat low­-carb full fat meals, hunger will be reduced and you often can avoiding snacking altogether.

If you spend just $5 each day on snacks, stop snacking and you could invest $35 each week back into your grocery budget and it will kick start weight loss again.

 

Stop food wastage

When you plan meals ahead, think about what you are buying and when it will be eaten. It is estimated an average household throws away approximately 25% of the food and drink it purchases.

Stop wasting food, stop impulse purchasing, stop throwing away ugly or misshapen produce, stop throwing away leftovers.

Look in your fridge and pantry before you go shopping and cook the food that will expire first. Save even small amounts of leftover vegetables and add include them in a frittata or soups.

The average family of four throws away $1,365 ­- $2,275 of food each year. Much of this could potentially be saved.

 

Stop buying drinks

Drinks soon add up each week, so instead of buying expensive special coffees, make coffee at home or work with full­ fat cream.

Stop buying diet drinks, smoothies, juices and bottled water. Instead start drinking tap water and save big time. Or make flavoured water yourself by adding a squeeze of lime juice, berries or mint leaves for a fresh natural refreshing drink.

A medium latte at Starbucks costs $3.65 but a homemade coffee made using full fat heavy cream costs $0.24. Tap water is free.

 

Avoid temptation

Consider buying your groceries online to avoid temptations in store. When you are at the supermarket, avoid the aisles that have temptations such as confectionery, snacks and the bakery.

Don’t visit the supermarket when you’re hungry.

This is a tough one, but you may want to avoid visiting with your children. Pester power (the nag factor), product placement at children’s eye level and advertising directly aimed at children is well known to increase your spending. Shopping without kids will likely be cheaper and quicker.

Alternatively, when shopping with children, avoid the aisles with temptations and shop the perimeter instead. Take the opportunity to teach your children about making good choices and simple budgeting skills. Say no and be firm. Children have a sixth sense to discover your weakness.

 

Stop buying lunch – bring leftovers

Buying lunch every day is incredibly expensive. Invest just a few minutes each morning to make your own.

Add cold roast meat to a huge low­-carb salad, add cheese and olive oil and you have a wonderful cheap healthy meal.

Go for a walk in your lunch hour and eat your nutritious low-carb dinner from last night.

House salad could cost $6.39 but using extra leftover roast chicken with salad and cheese costs $2.48

 

Stop buying processed food

Processed food is expensive. Stop paying the price for convenience and start cooking at home to start saving money.

Stop buying ready-to-cook vegetables, and wash or peel them yourself. It only takes a few extra minutes.


 


 

3. How Much Money Could You Save?

Short term savings per person per day

So, how much would you save by following these tips? It’s hard to calculate this accurately, but the table below shows you how much you might spend per person per day following a standard American diet (SAD), a LCHF meal plan using expensive ingredients, and a LCHF meal plan by making smart choices.1

 

You could save $8.34 per person per day by following our money saving tips and eating cheap low-carb meals instead of a more expensive LCHF meal plan.

You could save $13.02 per day when swapping from a SAD diet. This would equate to a couple saving $182 per week.

 

Long term savings of low carb living

By eating low carb you will clearly spend less at the dentist and likely less at the pharmacy. You will probably have smaller medical bills and health insurance premiums might even be cheaper.

It is not uncommon for medication to be reduced or even stopped when following a low-carb lifestyle, e.g. when reversing type 2 diabetes.

Finally, there’s no price on living a healthy lifestyle that can result in weight loss, stable moods, reduction of risk factors of most modern diseases, improved insulin sensitivity, better blood sugar control, decreased pain and inflammation and the result of all that, simply feeling good.

Low-carb success stories

 

4. Cheap low-carb recipes

By planning ahead, spending your food budget wisely, cooking at home and eating smarter, you can make low carb cheaper!

Want to start saving money right away? Try this guide to our most super cheap low­-carb meals. They’re all healthy and affordable.

Low-Carb on a Budget

Examples

More

 


 

About

This Diet Doctor guide was written by Libby Jenkinson, a registered pharmacist, mother of 3 children, and the founder of ditchthecarbs.com, the leading low-carb website in New Zealand and Australia. Editing by Dr. Andreas Eenfeldt.
 
 


 

More

Practical low-carb guides

 

Visual guides

 

Big guides

How-to-Lose-Weight-Top-Higher
A Quick Guide to Ketogenic Diets

LCHF-featured2-2400-high-ds-low
 

Comments

Do you have any great tips of your own for making low carb cheaper? Feel free to tell us about it in the comments below.

  1. All meal costs were calculated using online grocery prices. Meals were priced per person, per family, per oz or per serving as described. Other prices were obtained from restaurant or fast food menu prices. Prices were correct at time of writing this article and are subject to change. Prices were calculated per quantity as shown or per serving as directed in the nutrition label.

12 Comments

  1. gbl
    Here is a sample flyer at a Safeway -- which is a supermarket with average prices located in many suburbs. https://www.safeway.ca/flyer

    You'll see they have new lowered prices, and it is high produce season yet Broccoli is $1.89 lb, Avocados $1.89 each, cauliflower $2.99 each (they are small), regular fat content ground beef $3.49 lb, and "organic" eggs $5.49 dozen. I do appreciate and have practised your suggestions all my life of cooking, with some changes now for: cooking for one, tiny fridge and freezer, mobility limitations (I will buy rotisserie chicken then I don't have to stand, baste, lift and later clean oven ie) buying poison to spray all over including my lungs.

    Fresh Salmon is $3.49 per 100 grams, a tin of line-caught tuna or salmon is $8. Although we have a lot of lake fish here, it is very high priced (here, higher than imported Salmon) and goes to US fish markets: Being a banana republic in the northern hemisphere.

    I do not like to buy or eat factory dairy, meat or eggs for humanitarian AND taste reasons.

    Because of a lifetime of cooking and some professional food background I know on paper your suggestions are good. Practise will be more difficult. And boring, I think. Also, can it be sustained or will it be another aspect that will be changed after "goal"?

    Reply: #4
  2. Apicius
    These are good suggestions. I practice most of them, too.

    I recently discovered a good trick I would like to share with others on this site. I really, really hate wasting food, and it bugs me to no end when I have to throw away produce that went bad in my fridge. I used to have a problem with fresh herbs (like basil, parsley, cilantro, etc etc). I would buy a bouquet and then would not be able to use it all up in time and then see it thrown out into the garbage.

    The solution....I freeze the remainder herbs. I de stem them, put them in ziplock bags, and then when I need to add them to my cooking, I simply rip off a portion if the frozen leaves, chop them up and throw them in the food. The vibrant green colour is preserved and there is no change in the quality if taste. I even freeze the hard stems (like from basil and parsley) and add them when I make bone broth or meat stews (I remove the stems before eating the stews).

  3. Apicius
    Oh, let me share this other tip, too...

    Did you know that there are many butchers and fish mongers who have tons of bones and fat that they were going to throw out anyway? I get free or almost free huge chunks of fat (removed from beef roasts), beef bones, chicken bones and fish carcasses. The fat can be used to cook with (cut in cubes and fry like bacon...it liquifies nicely...freeze the cubes you don't use within a few days). The bones and deboned carcasses make fantastic broths.

  4. Apicius
    Gbl,
    Ask your butcher to chop up the chicken into pieces. I have asked many butchers to do it, and there is no extra charge. I also ask them to wrap the spine (carcass) separately, where I then use it to make bone broth. Buying a whole chicken, and getting it chopped up into pieces is a great money saving tip.

    If you cannot find a butcher willing to do the chopping, then roast your chicken in your oven. It's easy....really, really, really easy. Seriously. No basting necessary...and still comes out juicy. Literally set it and forget it type recipe. Chicken is placed in one baking dish, and no toxic chemical cleanup necessary. Then you can pull apart the cooked chicken...to eat or freeze for later meals.

  5. Iris
    At Trader Joe's today, I bought a 16oz bag of organic coconut flour for $3. Cheapest I've seen, ever!
  6. Eric
    Eggs ground beef salmon butter coffee cheap comparison to death.
    Eggs can be as cheap as 6 Cents to 30 cents. Ground beef 2$ to 10$ a pound. Butter 2$ to 10 Pound.
  7. Jes
    Organic does not have fewer pesticides and is not healthier. Just saying...
  8. gbl
    Apicus: I'm impressed by your culinary skills. Your herb suggestions are great. I do that.
  9. gbl
    Is there enough fat in the least expensive meal options you show?

    Well yes I agree Eric. That's why I do buy them, and free range/grass fed organic if possible. It's expensive.

  10. 1 comment removed
  11. Damocles
    Buy a good waterfilter, to prep and drink tap-water if it tastes too clorinated.
    Quickly amortizes in relation to buying bottled water.
    Reply: #12
  12. Carlina
    I completely agree with you about a good water filter!
  13. Doc MacIan
    Chlorine in water will evaporate overnight. Set it in a large glass or stainless steel pan (actually for women & children set it in cast iron and get a bit of iron added), that water can be placed in a wide mouth container in the fridge.
    I find the meat issue interesting, grass fed beef is cheaper to produce but now they get to ride the wave of more desirable.

    One way to get around this is to form a food shopping group and find a local farmer and butcher and buy a cow at birth. Then the cow is slaughtered, skinned and taken to the butcher and cut and packed, with labels and dates and put into a chest freezer.

    Doc

Leave a Reply

Reply to comment #0 by