Hypotyreos och medicinering

Thyroid gland cancer. showing thyroid gland with tumor. 3d illustration

En orolig läsare frågar Professorn svarar om sin hypotyreos och hur hen kan tänka gällande medicinering. Diet Doctors Fredrik Nyström, professor i internmedicin och endokrinologi, svarar på era frågor flera gånger i veckan. Vi hoppas att du också gillar vårt nya koncept och får med dig en massa ny kunskap på vägen.

Fråga: Hej Fredrik!

För väldigt många år sedan diagnostiserades jag med hypotyreos och fick då börja med Levaxin. Jag blev genast mycket bättre och har mått förhållandevis bra genom åren. Jag kommer inte ihåg styrkan på Levaxinet från början. Har varit mest ”hård i magen” under hela mitt vuxna liv, men 2008 började jag äta måttlig LCHF och det bästa med denna kosten är att jag inte är förstoppad och inte har så ont i mellangärdet längre. Under senare år har jag ätit 150 mikrogram Levaxin/dag och dessutom 20 milligram Esomeprasol och har mått väldigt bra. Mitt TSH har legat på omkring 0,02. Nu vill en ny läkare sänka mitt Levaxin till 100 mikrogram/dag och säger att min sköldkörtel läkt sig själv! Jag är livrädd att få tillbaka mina problem från förr. Kan LCHF (äter ägg varje dag med jodsalt på) ha bidragit till detta?

Oroad patient och tacksam för svar!

Professorn svarar: Det låter som att du har haft ett diafragmabråck som gett dig smärtor i mellangärdet som sedan minskat på omeprazol (som ju tar bort syran som fräter på matstrupen pga bråcket) och LCHF. Vad den tröga magen beror på är svårare att avgöra, men bra att den försvann med levaxin + LCHF om jag förstår dig rätt! Styrkan 100 mikrogram/dag är en ganska typisk medelstark dos som passar många men inte alla. Jag misstänker att det är en av anledningarna till att din läkare vill sträva dit. Om man ger för hög dos Levaxin urkalkar man skelettet på sikt. Ditt TSH, det hormon som normalt styr sköldkörtelns produktion av T4 (som är samma molekyl som den som finns i Levaxin) var ju lågt vid den mätning som du beskriver, så just då verkar kroppens tillförda Levaxin ha varit högt eftersom hypofysen som gör TSH upplever just det och då stänger den av sin TSH-produktion. Men detta är ganska kortvariga förlopp, man behöver mäta TSH relativt långt efter man tog senaste Levaxintabletten, gärna 12 timmar eller mer. Sedan kan upptaget av Levaxin från tarmen också variera en del, så en tänkbar anledning kan vara att ditt upptag var ovanligt bra den gången TSH var lågt? Jag tycker att man skall mäta TSH, T4 och också det aktiva hormonet T3, som T4 omvandlas till, minst 12 timmar efter tablettintaget för att få en säker uppfattning om vilken dos du behöver. Att sänka från 150 till 100 mikrogram är en stor sänkning som jag också kan tycka riskerar att inte ge så bra utfall. Om din läkare vill testa en lägre dos behöver det följas upp med ordentlig provtagning enligt ovan, dvs nytt blodprov med analys av T3, T4 och TSH igen minst 12 timmar efter tablettintag. Jag tror inte att ägg och jodsalt spelar in här, det är extremt ovanligt med jodbrist i Sverige just pga. av att det finns så mycket jod i saltet som finns i maten.

Fredrik Nyström, professor i internmedicin och endokrinologi, medarbetare på Diet Doctor


Funderar du också över något som rör kroppen, hälsa, sömn, sjukdomar, mat, dryck – ja, nästan vad som helst? Du kanske vill veta hur mycket frukt och grönt du bör äta varje dag, om fasta egentligen är hälsosamt eller om vitamintillskott är nödvändigt? Skicka din fråga till professornsvarar@dietdoctor.com.

Håll utkik här på sajten eller på vår Facebooksida så du inte missar när Fredrik svarar på just din fråga. Kom ihåg att ingen fråga är för dum.

Vi ser fram emot din fråga!


Tidigare frågor

Fråga 21
Fråga 20
Fråga 19
Fråga 18
Fråga 17
Fråga 16
Fråga 15
Fråga 14
Fråga 13
Fråga 12
Fråga 11
Fråga 10
Fråga 9
Fråga 8
Fråga 7
Fråga 6
Fråga 5
Fråga 4
Fråga 3
Fråga 2
Fråga 1

DD+ MEDLEMSKAP