”Vill helst inte börja äta socker igen. Tips på billig mat?”

Double-stuffed-chicken-breast

Magert kycklingbröst bra LCHF?

Vill du lära dig mer om hälsa eller hjälpa andra? Här är veckans tre hetaste diskussioner på Kostdoktorns forum:

  • Fattig student… vill helst inte börja äta socker igen. Tips på billig mat?
    Panerad Groda vill ha spartips och tycker att LCHF gör att matkontot blivit 500 kr större i månaden hittills. ”Dricker mycket vispgrädde, kostar 19:-/st = 3700 kcal. Protein = ägg + kycklingbröst. Det sistnämnda är en ganska besvärande kostnad… ett paket för mig är endast två portioner, nästan 40:- per måltid. Alldeles för dyrt.” Går det att göra billigare och nyttigare matval? Hur har din matkostnad förändrats med LCHF?
  • Biotillgänglighet, animalier vs. vegetabilier
    Xiro söker bevis på ”vilka källor som har högst biotillgänglighet, och gärna i kvantifierad jämförelse. Ofta läser jag att animalisk form har överlägsen tillgänglighet. Men var finns det bevisat?” 
  • Anti-grönsaker  Hildegaard ”tycker mycket om grönsaker men de är dyra och innehåller kolhydrater (förutom de som är supergröna då ;) ), så jag är nöjd att veta att det går att skippa helt  :D. Jag äter fakir sedan ca en månad och har tänkt att fortsätta med det.” Men vilken mat kan det vara viktigt att inkludera i fakiren om man inte äter grönsaker?

Mer

10 kommentarer

  1. Tessan
    Detta är inte alls svar på din fråga utan ett annat sätt att se på det. Om din mat kostar 500:- mer i månaden kanske det finns något sätt att istället tjäna 500:- mer för att bekosta maten istället för att sänka kostnaderna? Om du behöver studera mycket kanske det finns något nattvakjobb som du kan göra 1 natt i månaden för att täcka kostnaderna och studera under tiden?

    Annars är fläskfärs billigare än kyckling. Lax på extrapris är billigt, likaså har viss ost mycket mer protein än kött och om priset är tillräckligt lågt kan det löna sig. Ost har dessutom mycket fett som håller dig mätt.

  2. Pia
    Hej! Jag handlar mat för 1500 i månaden (3000kr för gubben och mig). Ja, det blir någon köttbit men mycket bacon och ägg. Och köttfärs. Och chorizo. Och blomkål, vitkål, broccoli...... Grädde går en liter i veckan..... Smör och ost....... Jag tycker jag lever billigt. Sparar ju in massa pengar på kaffebröd, läsk, glass, limpor, färdigmat osv osv.. .... Vet ganska exakt summan då vi inte överhuvudtaget går på affärer. Mathem.se levererar. Skönt slippa se alla extrapriser på junk.....
  3. hemul
    Var handlar man om vispgrädden kostar 19:-? 7-eleven? Fast det stod ju inte hur stor förpackning förstås, men då antar man ju en trea.
  4. Molle
    Man kan annars anta en etta (en liter).
    Ledtråd: 3700 kcal.
    Men vi undrar ändå var man köper den för 19 kr?
    Svar: #6
  5. Xiro
    Ekogrädde på Willys 37 kr/liter, i liten förpackning
  6. hemul
    Ja jäklar, det har du rätt i! Nu vill vi verkligen veta inköpsstället! :-)
    Svar: #7
  7. neoLITE
    Nu snackar vi lågbudget-diet, c:a 11 kronor om dagen för att hålla energibalansen... Yay!
  8. Reefer
    Nötfärs för 60-70 kr kilot och smör (dvs riktigt smör, paketet som det står "SMÖR" på med 82 % fetthalt) och grönsaker på det, tomater och spenatblad blir inte dyrt även om man är student. Har själv levt på på det en månad och spenderade inte mer än 1200 kr.
  9. Susanne
    Hej!
    Jag Söker tips på bra feta ostar- dock inte för mycket smak, vill ha mild smak.
    Märken & inköpsställe om det går.
    Tack på förhand!
    Susanne
  10. Mats
    Gör mycket soppor, gratänger och grytor, det behöver inte vara långkok på grytorna. Det går snabbt och är enkelt. Bönor, linser (torra), kål, rotsaker, (hoppa dock de mest kolhydratrika rotsakerna) handla alltid säsongsvaror som ex. primörer på våren, rotsaker på senhöst/vinter, du kan garanterat halverar de dyra livsmedlen som köttfärs, fisk, kyckling men får ändå i dig tillräckligt med energi. Men köp inte hel och halvfabrikat, det är dyrt och innehåller alltid dålig energi.

Lämna en kommentar

Svar på kommentar #0 av

Äldre inlägg